lexforum.sk



Načítám ...

 

Posledné komentáre:

Načítám ...

Autori:

Milan Kvasnica (162)
Juraj Gyarfas (117)
Juraj Alexander (49)
Jaroslav Čollák (44)
Kristián Csach (26)
Tomáš Klinka (26)
Martin Maliar (25)
Milan Hlušák (23)
Martin Husovec (13)
Branislav Gvozdiak (12)
Martin Friedrich (9)
Zuzana Hecko (9)
Tomáš Čentík (9)
Michal Novotný (7)
Ľuboslav Sisák (7)
Michal Krajčírovič (7)
Ondrej Halama (7)
Xénia Petrovičová (6)
Adam Zlámal (6)
Peter Kotvan (6)
Robert Goral (5)
Lexforum (5)
Ivan Bojna (4)
Natália Ľalíková (4)
Petr Kolman (4)
Josef Kotásek (4)
Radovan Pala (4)
Ján Lazur (4)
Pavol Szabo (4)
Monika Dubská (4)
Maroš Hačko (4)
Peter Pethő (3)
Ladislav Hrabčák (3)
Denisa Dulaková (3)
Jakub Jošt (3)
Marián Porvažník (3)
Adam Valček (3)
Josef Šilhán (3)
Pavol Kolesár (3)
Andrej Kostroš (2)
Ludmila Kucharova (2)
Gabriel Volšík (2)
Dávid Tluščák (2)
Jiří Remeš (2)
Peter Varga (2)
Marek Maslák (2)
Lukáš Peško (2)
Maroš Macko (2)
Anton Dulak (2)
Tomáš Plško (2)
Zsolt Varga (2)
Peter Zeleňák (2)
Michal Hamar (2)
Bob Matuška (2)
Ladislav Pollák (2)
Martin Gedra (2)
Richard Macko (2)
Jozef Kleberc (2)
Roman Kopil (2)
Juraj Straňák (2)
Juraj Schmidt (2)
Martin Serfozo (2)
Adam Glasnák (2)
Miriam Potočná (1)
Martin Galgoczy (1)
Martin Bránik (1)
Ruslan Peter Gadaevič (1)
Martin Svoboda (1)
Marcel Jurko (1)
Ivan Priadka (1)
Pavol Chrenko (1)
lukas.kvokacka (1)
Tomáš Korman (1)
Ivan Michalov (1)
Paula Demianova (1)
Róbert Černák (1)
Pavel Lacko (1)
Marián Porvažník & Veronika Merjava (1)
Matej Kurian (1)
Ivan Kormaník (1)
Zuzana Klincová (1)
Vincent Lechman (1)
David Horváth (1)
Peter K (1)
Zuzana Bukvisova (1)
Zuzana Adamova (1)
Tomas Kovac (1)
Martin Hudec (1)
peter straka (1)
Ondrej Jurišta (1)
Lucia Berdisová (1)
Matej Gera (1)
Igor Krist (1)
Jaroslav Nižňanský (1)
Vladimir Trojak (1)
Eduard Pekarovič (1)
Zuzana Kohútová (1)
Dušan Marják (1)
Patrik Pupík (1)
Adam Pauček (1)
Peter Kubina (1)
Matej Košalko (1)
Bohumil Havel (1)
Peter Janík (1)
Katarína Dudíková (1)
Jana Mitterpachova (1)
Gabriel Závodský (1)
Juraj Lukáč (1)
Tomáš Ľalík (1)
Vladislav Pečík (1)
Viliam Vaňko (1)
Nora Šajbidor (1)
Bystrik Bugan (1)
Tomáš Demo (1)
Patrik Patáč (1)
Petr Steiner (1)
Michaela Stessl (1)
I. Stiglitz (1)
Petr Novotný (1)
Mikuláš Lévai (1)
lukasmozola (1)
Natalia Janikova (1)
Michal Ďubek (1)
Peter Marcin (1)
Martin Šrámek (1)
Jakub Mandelík (1)
Michal Jediný (1)
Petr Kavan (1)
Dušan Rostáš (1)
Andrej Majerník (1)
Martin Poloha (1)
Marcel Ružarovský (1)
jaroslav čollák (1)
Roman Prochazka (1)
Slovenský ochranný zväz autorský (1)
Tomáš Pavlo (1)
Ján Pirč (1)
Nina Gaisbacherova (1)
Radoslav Pálka (1)
Robert Šorl (1)
Lucia Palková (1)
Emil Vaňko (1)
Pavol Mlej (1)
Robert Vrablica (1)
Dávid Kozák (1)
David Halenák (1)
Tomas Pavelka (1)
Martin Estočák (1)
Tibor Menyhért (1)

Nálepky:

Načítám ...



Napísať nový článok


rss feed rss

rss feed rss - názory


O Lexforum.sk



Načítám ...

Pomôcky pre advokátov:

salvia
Judikatúra
Predpisy
Registre
Výpočty

Nové predpisy:

Načítám ...

M&A na Slovensku (zase raz reklama vo vlastnej veci)

Juraj Gyarfas, 05. 05. 2019 v 22:47

Je smutným svedectvom o pribúdajúcich rokoch a ubúdajúcich nápadoch, že na jednej strane klesá počet mojich článkov na tomto blogu (za rok 2009 ich bolo 23, za roky 2016-2019 ich bolo dokopy 5) a zároveň stúpa počet článkov, ktoré sú vlastne len reklamou na iné publikácie. Ale nie o tom som chcel písať ...

Chcel som písať o novej knihe M&A na Slovensku.

Ako som si dovolil zaspomínať v predslove, deň po nástupe do môjho prvého koncipientského zamestnania prišla ku mne do kancelárie moja vtedajšia šéfka a oznámila mi, že na druhý deň začíname s due diligence. Poslušne som potvrdil svoju pripravenosť.

Keď odišla z mojej kancelárie, začal som horúčkovito googlovať, čo tento pojem vlastne znamená. Už si nespomínam, aké stránky som našiel, ale dobre si spomínam, že som vôbec nepochopil, o čo ide. Pojem „due diligence“ má rôzne významy a zrejme som nenarazil na ten správny. Alebo mi chýbal kontext.

Odvtedy ubehlo niekoľko rokov a za ten čas som sa zúčastnil mnohých due diligence previerok, zažil som celonočné rokovania SPA zmlúv a venoval som sa sporom z representations and warranties. Popritom som sa postupne naučil, že locked-box mechanism nesúvisí s heart-shaped box Kurta Cobaina a že special purpose vehicle nie je veľké terénne vozidlo. Vždy ma však trápilo, že moje postupné zoznamovanie sa s jednotlivými inštitútmi a zvyklosťami je ako hromadenie malých záplat na jednu veľkú dieru vo vzdelaní.

V prvom rade mi chýbalo systematické vysvetlenie tejto oblasti od A po Z. V druhom rade som zápasil s chápaním angloamerických vzorových zmlúv v slovenskom kontexte. Ako preložiť warranty claim do inštitútov naučených na slovenskej právnickej fakulte?

Moje úvahy na túto tému som prvýkrát dal "na papier" v tomto článku na Lexfore a potom v článku pre Bulletin Slovenskej advokácie, č. 3/2013. Odvtedy ubehlo ešte zopár rokov a táto fáza premýšľania nad M&A transakciami v slovenskom kontexte sa zavŕšila práve vydanou knihou.

Kniha by mala byť slovenským sprievodcom M&A transakciami - teda transakciami označovanými v slovenčine ako fúzie a akvizície, pri ktorých dochádza k zmene kontroly nad podnikateľskými jednotkami, ich spájaniu a rozdeľovaniu. Ide o transakcie, ktoré sú bežnou súčasťou každej modernej trhovej ekonomiky a na Slovensku sa im venuje nemálo podnikateľov, právnikov, daňových a iných poradcov. Možno si pritom predstaviť rôznorodé transakcie od veľkých privatizácií štátnych podnikov až po predaj stredných a malých rodinných firiem. Komplexné pojednanie o právnych aspektoch týchto transakcií na Slovensku doposiaľ chýbalo.

Okrem ponúknutia sprievodcu som sa snažil v kontexte týchto transakcií analyzovať aj koncepčné otázky, ktoré snáď môžu byť relevantné aj pre iné oblasti súkromného práva - napr. či nepravdivosť zmluvne dojednanej vlastnosti prevádzanej veci okrem nárokov z vád zakladá aj relatívnu neplatnosť z dôvodu omylu. Kedy možno hovoriť, že právnická osoba si je vedomá určitých skutočností. Alebo koncepčné uchopenie odkladacích podmienok, ktoré sú plne pod kontrolou jednej zo zmluvných strán.

Pri tejto príležitosti by som sa veľmi rád poďakoval spoluautorom - Katke Matulníkovej, ktorá prispela svojou pracovnoprávnou expertízou, a Tomášovi Vavrákovi, ktorý zase prispel daňovou expertízou. Veľká vďaka tiež patrí všetkým, od ktorých som sa o M&A transakciách naučil najviac. V knihe som si dovolil menovať aj tých, ktorí má ovplyvnili najviac, hoci si uvedomujem, že takéto zoznamy nikdy nie sú úplné.

Všetky chyby sú, samozrejme, len moje. Nerobím si ilúzie o tom, že všetky závery sú správne. Budem však veľmi vďačný, ak návrh niektorých odpovedí aspoň vyvolá ďalšiu diskusiu a dialektickou metódou tak prispeje k riešeniam. V konečnom dôsledku, ak táto kniha čo i len jednému čitateľovi pomôže zvládnuť prvý deň v práci, počas ktorého ho niekto požiada o urobenie due diligence, revidovanie SPA alebo vyčistenie special purpose vehicle, budem to považovať za úspech.

Pre tých, ktorých táto téma zaujme, by som ešte rád doplnil upozornenie na konferenciu, kde by kniha mala byť aj pokrstená.


Názory k článku M&A na Slovensku (zase raz reklama vo vlastnej veci):


  Martin Friedrich, 30. 10. 2019 v 10:13 - Vďaka za užitočnú knihu

Hneď na úvod: vďaka za užitočnú knihu, ktorá je najmä praktická so štipkou nevyhnutnej teórie. Naučil som sa niečo nové. Osobne preferujem presne takýto typ odbornej literatúry, než večné teoretizovanie s historickým exkurzmi ďaleko presahujúcimi relevantnosť k nastolenej téme.

Aby som však povedal aj trocha kritiky: v knihe sa používajú aj ekonomické pojmy (napr. EBITDA), pričom sa vychádza z predpokladu, že čitateľ pozná význam a dopad týchto pojmov vo vzťahu k preberanej téme. Myslím si, že ekonimická oblasť mohla byť trošku hlbšie rozpracovaná a laicky vysvetlená pre právnikov ;)

Napokon vo vzťahu k téme mám dve otázky:

1. čo odporúčaš ako essential reading vo vzťahu k tejto téme pre právnika?
2. M&A zmluvy vychádzajú z angloamerických vzorov s boilerplate ustanoveniami, vieš odporúčať nejaký vzor M&A zmluvy, s ktorou sa dá potom pracovať?

  Juraj Gyarfas, 02. 11. 2019 v 10:11 - ďakujem

Ďakujem :-)
Veľmi sa teším, ak je to pre niekoho užitočné. Dúfam, že aj viac "teoretické" časti (napr. o omyle alebo o vedomosti právnickej osoby) sú použiteľné, ale veľmi sa teším aj z užitočnosti viac praktických častí.

Ďakujem aj za kritiku. Určite je pravda, že vysvetlenie ekonomických pojmov by bolo pre čitateľov z právnických kruhov užitočné. Trochu som sa však bál, že ja naozaj nie som vhodný kandidát, aby som autoritatívne vysvetľoval, čo znamená "EBITDA". :-).

Mne sa v ekonomických otázkach dobre čítala kniha od Rosenbauma a Pearla, ktorá je aj na viacerých miestach citovaná - napr. hneď na str. 1. Ale niekedy sa mi zdá, že na základné pochopenie ekonomických pojmov, je najlepšie trochu goooglovať. A úplne najlepšie je mať niekoho, kto to človeku vysvetlí.

A k vzorom SPA - advokátske kancelárie si svoje zdroje z pochopiteľných dôvodov strážia. V USA existujú aj verejne dostupné zdroje (napr. tu https://www.americanbar.org/products/inv/book/213974/). Ale tie sú asi vzdialené našej stredoeurópskej praxi. Zmluvy uzatvorené na reálnych transakciách typicky tiež nie sú verejne dostupné. Ale veľmi užitočné sú zmluvy, ktoré sú verejné na základe infozákona. Napr. na PF UK v rámci seminára o M&A študenti pracujú s touto: https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1196831&l=sk

Nemáte oprávnenie pridať názor. Prihláste sa prosím