
Martin Friedrich, 23. 01. 2025 v 09:46
Milí kolegovia, rád by som sa s Vami podelil o jednu z prvých lastovičiek v rámci slovenskej judikatúry, v ktorej sa aspoň okrajovo rieši otázka umelej inteligencie. A súčasne by som rád založil aj nové vlákno, v ktorom by sme mohli viesť debatu na tému AI, použitia AI v právnej praxi, judikatúry týkajúce sa AI a podobne.
Spomínaným rozhodnutím je rozsudok Krajského súdu v Trenčíne 19CoPr/2/2024 z 21. 11. 2024. V predmetnom konaní išlo o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru. Žalobkyňa nebola v konaní právne zastúpená a pri svojej argumentácii si pomáhala s AI. Žalobkyňa svoju právnu argumentáciu založila na gramatickom výklade prostredníctvom pravidiel slovenského jazyka o výklade predložky „od“ a podporne odpoveďami zo zdrojov umelej inteligencie.
Krajský súd na takto vyskladanú právnu argumentáciu žalobkyne reagoval nasledovne (odsek 31 citovaného rozsudku):
"Pokiaľ žalobkyňa poukazovala na interpretáciu jej otázky umelou inteligenciou, v tomto smere súd vádza, že rozhodovanie súdnych sporov patrí do právomoci súdov, pričom sudcovia sú pri výkone svojej funkcie nezávislí a pri rozhodovaní sú viazaní ústavou, ústavným zákonom, medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 2 a 5 a zákonom. Rozhodovanie sporov sudcom je zárukou dodržania práva na spravodlivý proces a ostatných práv a slobôd človeka, nakoľko aspekt empatie a zohľadnenia všetkých individuálnych okolností v spore je nenahraditeľnou schopnosťou ľudských bytostí. Žiadny sudca by nemal fungovať pri výkone svojho povolania ako počítač alebo automat a svoju funkciu by nemal vykonávať mechanicky. Uvedené by viedlo k prílišnému formalizmu a k porušovania princípu spravodlivosti. Využitie umelej inteligencie môže byť pri práci v justícii prínosom, ale nemôže nahradiť mentálnu činnosť sudcu, ktorému bolo zverené rozhodovanie o individuálnych sporoch, ktorý komplexne vníma všetky súvislosti a nuansy konkrétneho prípadu. Aj v tomto spore je zrejmé, že odpoveď umelej inteligencie na žalobkyňou položenú otázku bola podľa naprogramovaných algoritmov posúdená zjednodušene vo väzbe predložky „od“ na dátum 29.5.2023 bez vyhodnotenia významu pojmu rozhodného pre začiatok plynutia súvislej neospravedlnenej absencie žalobkyne v práci, ktorým bol pojem „ukončenie rodičovskej dovolenky“. Z uvedeného je zrejmé, že síce umelá inteligencia je prínosom aj v justícii (napr. rýchlosť a porovnanie údajov), avšak konečné rozhodnutie sporu sa nemôže spoliehať len na softvér a jeho algoritmy, ale na interpretáciu právnych noriem sudcom a ich aplikáciu na konkrétny/ individuálny spor."
Za mňa pekne napísané odôvodnenie. Želalo by sa ešte dodať varovanie ohľadom halucinácie AI.
Názory k článku AI v právnej praxi:
Juraj Gyarfas, 26. 01. 2025 v 22:18 - bouche de la loi
Ďakujem veľmi pekne za zdieľanie. To je naozaj skvelé odôvodnenie. Hodilo by sa to aj do učebnice právnej filozofie ako vysvetlenie, prečo sudca nie je len automatizovaný "bouche de la loi". Výborné zasadenie tejto starej diskusie do aktuálneho kontextu AI.
Daniel Bugáň, 14. 02. 2025 v 12:53 - A čo na to Chat GPT?
"Záver: Rozumná argumentácia, ale možno trochu defenzívna
Súd správne argumentoval, že AI nemôže nahradiť sudcov a že rozhodovanie je viac než len aplikácia jazykových pravidiel. Na druhej strane, jeho obhajoba sudcovskej úlohy mohla byť stručnejšia a menej defenzívna, keďže v tomto prípade žalobkyňa ani netvrdila, že AI by mala rozhodovať o jej veci – iba ju použila ako podporu svojho výkladu."
Martin Friedrich, 13. 05. 2025 v 11:49 - Pohľad NS SR z roku 2016 na AI
"40. Na druhej strane, odvolací súd si vie predstaviť, že v budúcnosti bude časť rozhodovacej právomoci, ktorá dnes patrí verejnej správe, prenechaná aj výpočtovej technike a jej umelej inteligencii, pokiaľ si to bude vyžadovať zložitosť a komplexnosť problematiky. Avšak aj v takom prípade sa javí v právnom štáte ako nevyhnutné, aby takýto postup mal osobitný a dostatočne detailný zákonný podklad a zároveň musí byť zabezpečená reálna preskúmateľnosť takto získaných záverov. V právnom štáte totiž nemožno rezignovať na požiadavku korekcie možných omylov a nesprávností, ktoré by spôsobovali rozpor rozhodnutia so zákonom."
Ondrej Pivarči, 23. 06. 2025 v 18:59 - AI a súdnictvo sú zrejme odsúdené na spoluprácu
Takúto spoluprácu predpokladajú napr. aj závery <a target=_blank href="https://www.trialview.com/resources/can-and-should-ai-make-decisions" target="_blank">tohto článku</a>, keďže aj mentálna činnosť sudcu podlieha <a target=_blank href="https://www.scielo.org.za/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1682-58532020000400007" target="_blank">kognitívnemu skresleniu</a>, obzvlášť pri množstve vecí, ktoré súdy majú reálne na starosti. Najmä <a target=_blank href="https://sk.wikipedia.org/wiki/Kognit%C3%ADvne_skreslenie" target="_blank">kognitívne skreslenia</a>, ktorými sú základná atribučná chyba (degradácia situačných faktorov, nadhodnotenie dispozícií), halo efekt (efekt prvého dojmu), kotvenie (upnutie sa na jednu informáciu bez synergického zváženia) či apofénia (hľadanie neexistujúcich vzorcov v náhodných údajoch) vedia narobiť slušnú paseku v mentálnej úvahe človeka. AI by potom v takomto odstraňovaní skreslenia <a target=_blank href="https://doi.org/10.14512/tatup.33.1.28" target="_blank">mohla pomôcť</a>, ak je na to špeciálne vyvinutá (a teda sa jej vhodným tréningom zabráni priveľmi halucinovať, najmä vhodným vstupom).
<br><br>
Ad 1 Sžf/97/2016: Zložitosť a komplexnosť problematiky si to vyžadovať nepochybne bude, keďže evolučne zložitosť narastá (ako následok nárastu entropie a reakcie spoločnosti naňho, popísané podrobnejšie napr. <a target=_blank href="http://www.akademickyrepozitar.sk/sk/repozitar/buduce-svety-buduce-priestory.pdf" target="_blank">tu</a>), a to tým skôr, že aj strany budú v súdnych konaniach používať AI, čím narastie počet a zložitosť argumentácie. Rozhodovať však má v konečnom dôsledku človek, viď filozofia napr. čl. 22 GDPR, na ktorý je určitou variáciou aj v článku citované rozhodnutie (minimálne tým, že sa vyžaduje ľudský zásah).
Aby však zostal konečnou a najmä očakávane spravodlivou inštanciou človek aj pri ďalšom náraste zložitosti, bude zrejme nutné zmeniť samotný štýl rozhodovania, napr. kvôli neduhom uvádzaným napr. <a target=_blank href="https://viaiuris.sk/wp-content/uploads/2017/08/pilk-2009.pdf" target="_blank">v článku M. Bobeka - v ráji zákonně zjevného:
Úvahy o odůvodňování soudních rozhodnutí</a>. Pri vzrastajúcej kvantite judikatúry, iných prameňov, argumentácie, súdivosti, dĺžky rozhodnutí atď. je totiž nutné "pásovú výrobu" opäť mierne poľudštiť. K tomu môže paradoxne pomôcť AI: vyhľadá, nadraftuje, ozdrojuje atď. K tomu však ľudia, ktorí budú takto AI (skôr kombinácie rôznych špecializovaných AI nástrojov) používať, budú potrebovať nové zručnosti - napr. ako vhodne zadávať úlohy pre AI (promptovať) alebo ako chápať fungovanie veľkých jazykových modelov (napr. emergentné javy, ktoré sú prirodzenou súčasťou komplexného systému, ktorý nemožno "oholiť" ani "redukovať", a ktoré sú zdrojom vážnych <a target=_blank href="https://www.technologyreview.com/2025/05/20/1116823/how-ai-is-introducing-errors-into-courtrooms/" target="_blank">halucinácií</a>).
Ondrej Pivarči, 23. 06. 2025 v 19:04 - Potreba opravy
Teraz by ten edit vlastných príspevkov pomohol, keďže do ručných (zvyk) odkazov sa zrejme omylom dostali súčasti, ktoré tam nepatria. Ak je to externe možné napraviť, budem vďačný za to.
Nemáte oprávnenie pridať názor. Prihláste sa prosím