lexforum.sk



Načítám ...

 

Posledné komentáre:

Načítám ...

Autori:

Milan Kvasnica (163)
Juraj Gyarfas (119)
Juraj Alexander (49)
Jaroslav Čollák (45)
Tomáš Klinka (27)
Kristián Csach (26)
Martin Maliar (25)
Milan Hlušák (23)
Martin Husovec (13)
Martin Friedrich (12)
Branislav Gvozdiak (12)
Zuzana Hecko (9)
Michal Krajčírovič (9)
Tomáš Čentík (9)
Ľuboslav Sisák (7)
Ondrej Halama (7)
Michal Novotný (7)
Peter Kotvan (6)
Adam Zlámal (6)
Xénia Petrovičová (6)
Lexforum (5)
Robert Goral (5)
Maroš Hačko (4)
Ivan Bojna (4)
Josef Kotásek (4)
Ján Lazur (4)
Natália Ľalíková (4)
Petr Kolman (4)
Radovan Pala (4)
Pavol Szabo (4)
Monika Dubská (4)
Josef Šilhán (3)
Adam Valček (3)
Ladislav Hrabčák (3)
Jakub Jošt (3)
Peter Pethő (3)
Pavol Kolesár (3)
Marián Porvažník (3)
Denisa Dulaková (3)
Juraj Straňák (2)
Tomáš Plško (2)
Juraj Schmidt (2)
Maroš Macko (2)
Andrej Kostroš (2)
Jozef Kleberc (2)
Marek Maslák (2)
Adam Glasnák (2)
Michal Hamar (2)
Lukáš Peško (2)
Roman Kopil (2)
Zsolt Varga (2)
Jiří Remeš (2)
Richard Macko (2)
Bob Matuška (2)
Gabriel Volšík (2)
Peter Zeleňák (2)
Dávid Tluščák (2)
Anton Dulak (2)
Martin Serfozo (2)
Martin Gedra (2)
Ludmila Kucharova (2)
Ladislav Pollák (2)
Peter Varga (2)
Robert Vrablica (1)
Roman Prochazka (1)
Martin Poloha (1)
Martin Šrámek (1)
Ivan Michalov (1)
David Horváth (1)
David Halenák (1)
Viliam Vaňko (1)
Igor Krist (1)
Eduard Pekarovič (1)
Tomáš Pavlo (1)
Ondrej Jurišta (1)
I. Stiglitz (1)
Tomáš Demo (1)
Martin Hudec (1)
Ján Pirč (1)
Peter K (1)
Patrik Patáč (1)
Pavol Chrenko (1)
Bystrik Bugan (1)
Dávid Kozák (1)
Ivan Kormaník (1)
Zuzana Klincová (1)
Petr Novotný (1)
Martin Galgoczy (1)
Tibor Menyhért (1)
Vincent Lechman (1)
Martin Bránik (1)
Róbert Černák (1)
Jaroslav Nižňanský (1)
Ján Štiavnický (1)
Slovenský ochranný zväz autorský (1)
Rastislav Skovajsa (1)
Michaela Vadkerti (1)
Marcel Jurko (1)
Mikuláš Lévai (1)
Juraj Lukáč (1)
Martin Estočák (1)
Michaela Stessl (1)
Gabriel Závodský (1)
Nora Šajbidor (1)
Ruslan Peter Gadaevič (1)
Ivan Priadka (1)
Tomas Pavelka (1)
Paula Demianova (1)
Dušan Rostáš (1)
peter straka (1)
lukas.kvokacka (1)
Emil Vaňko (1)
Matej Košalko (1)
Martin Svoboda (1)
Bohumil Havel (1)
lukasmozola (1)
Nina Gaisbacherova (1)
jaroslav čollák (1)
Jakub Mandelík (1)
Peter Kubina (1)
Natalia Janikova (1)
Pavol Mlej (1)
Tomáš Korman (1)
Zuzana Bukvisova (1)
Petr Steiner (1)
Adam Pauček (1)
Lucia Palková (1)
Marcel Ružarovský (1)
Dušan Marják (1)
Lucia Berdisová (1)
Vladislav Pečík (1)
Tomas Kovac (1)
Jakub Stupka (1)
Andrej Majerník (1)
Radoslav Pálka (1)
Patrik Pupík (1)
Peter Marcin (1)
Peter Janík (1)
Pavel Lacko (1)
Miriam Potočná (1)
Jana Mitterpachova (1)
Vladimir Trojak (1)
Matej Kurian (1)
Zuzana Adamova (1)
Tomáš Ľalík (1)
Michal Ďubek (1)
Matej Gera (1)
Michal Jediný (1)
Robert Šorl (1)
Petr Kavan (1)
Zuzana Kohútová (1)
Marián Porvažník & Veronika Merjava (1)
Katarína Dudíková (1)

Nálepky:

Načítám ...



Napísať nový článok


rss feed rss

rss feed rss - názory


O Lexforum.sk



Načítám ...

Pomôcky pre advokátov:

salvia
Judikatúra
Predpisy
Registre
Výpočty

Nové predpisy:

Načítám ...

Všetko o rekodifikácii Občianskeho zákonníka (naozaj)?

Denisa Dulaková, 01. 12. 2015 v 16:42

Dňa 30.11.2015 bol na stránke www.najpravo.sk uverejnený príspevok s názvom REKODIFIKÁCIA OZ: Poznáme mená nových členov rekodifikačnej komisie, s podtitulom „Všetko o priebehu rekodifikácie súkromného práva na Slovensku.“ Po jeho prečítaní som ostala v nemom úžase a zamyslela som sa nad tým, kam siaha potreba niektorých ľudí manipulovať s faktami v snahe vyvolať dojem, že „veci“ sú v najlepšom poriadku a že praktiky niektorých osôb nemajú nič spoločné s presadzovaním vlastných ambícií, politickým vplyvom či ľudským zlyhaním ... Čitateľom „lexfora“ i „najprava“ bol sprístupnený pracovný návrh nového Občianskeho zákonníka, čo sa stretlo (u odbornej verejnosti) s pozitívnym ohlasom. Ako jedna z hlavných tvorcov návrhu môžem pokojne konštatovať, že tvorbe paragrafovaného znenia sme spolu s aktívnymi členmi predchádzajúcej rekodifikačnej komisie nezištne venovali nespočetné množstvo voľného času a za výsledok, ktorý je prvou pracovnou verziou (!) sa rozhodne nehanbíme. To, čo sa dialo po odovzdaní paragrafovaného znenia, môžem pripodobniť k americkému thrilleru bez pochopenej pointy... Režisérom boli niektorí úradníci z ministerstva spravodlivosti, ktorí, či už z potreby vytvárať predstavu o vlastnej genialite alebo pod tlakom politikov rôzneho druhu, zostavili hru, ktorej odborná právnická verejnosť nerozumie a preto sa pýta... Pýta sa aj nás a my nevieme uspokojivo odpovedať. A keďže spôsob, akým odpovedá ministerstvo spravodlivosti napríklad na stránke najpravo, považujeme za zavádzajúci, nemôžeme nechať veci bez povšimnutia... Aké otázky nám ľudia kladú najčastejšie: 1. Počuli sme, že minister spravodlivosti menoval novú komisiu pre rekodifikáciu Občianskeho zákonník (súkromného práva), vedeli ste o týchto jeho plánoch? ..... Naša odpoveď: „Nie, nevedeli, dozvedeli sme sa o tom pár dní pred konaním prvého plenárneho zasadnutia novej komisie a nie od ľudí, od ktorých by sa to dalo očakávať... Pár dní pred zostavením novej komisie sme dokonca osobne rozprávali s docentom Števčekom, ktorý nám spomenul vytvorenie akejsi „superrevíznej“ komisie, ktorá posúdi odovzdaný návrh a ktorá bude zostavená aj z českých kolegov, čo sme len uvítali. O „novej“ komisii nebola ani zmienka... Článok na najprave o akejsi dohode doc. Števčeka (ministerstva) s docentom Dulakom o pokračovaní v rekodifikačných prácach na výsledkoch jeho komisie novou komisiou (do ktorej on nepatrí), je absolútny výmysel.“ 2. Keďže ste odovzdali paragrafované znenie návrhu nového Občianskeho zákonníka v stanovenom termíne a teda ste si splnili úlohu, prečo minister zostavil novú komisiu? .... Odpoveď: „??????“ 3. Čo si myslíte o zložení novej komisie? ... Odpoveď: „K jednotlivým menám sa nechceme vyjadrovať. Niektorí členovia mali zastúpenie aj v predchádzajúcich komisiách a ich prínos bol minimálny, niektorí sa, naopak, podieľali na tvorbe návrhu s úžasnou zanietenosťou – sme im za to vďační a ostávame s nimi v kontakte. Pri tých ostatných sa treba pozrieť na ich publikačnú činnosť či odborné pole, na ktorom pôsobia a podľa toho vyhodnotiť, v akej miere sa kryje ich odbornosť s postami v rekodifikačnej komisii...“ Atď... Záver – Článok na „najfóre“ s podtitulom „Všetko o priebehu rekodifikácie súkromného práva na Slovensku“ rozhodne nie je „všetkým o rekodifikácii súkromného práva na Slovensku“, dalo by sa písať viac..., vyššie postrehy sú len drobnou ilustráciou toho, ako sa dá manipulovať s verejnou mienkou - vykresľuje veci tak, ako by podľa niektorých ľudí z ministerstva spravodlivosti mali byť vnímané, od skutočnosti však majú ďaleko. Do tvorby nového základného kódexu súkromného práva sa dostala politika a politikárčenie - do toho zákona, v návrhu ktorého sa uvádza:

“ §7

(1) Každý má povinnosť konať v právnom styku poctivo a v dobrej viere.

(2) Nikto nesmie mať prospech z toho, že nekonal poctivo a v dobrej viere, alebo že konal protiprávne. Nikto nesmie mať prospech z protiprávneho stavu, ktorý vyvolal alebo nad 
ktorým má kontrolu. …”

Denisa Dulaková


Názory k článku Všetko o rekodifikácii Občianskeho zákonníka (naozaj)?:


  Milan Hlušák, 02. 12. 2015 v 23:13 - Kocúrkovo alebo ani nie?

Na prvý pohľad to pripomína malé Kocúrkovo. Na druhej strane ma to neprekvapuje. Jednak sme na Slovensku a jednak pri tak dôležitom predpise nie je možné čakať, že všetko pôjde ľahko, že sa neprejavia spory, vplyvy, „genialita“ úradníkov či osobné ambície. Pravdou totiž je, že možnosť zasiahnuť do tvorby takejto normy by určite pohladila (a nastopro aj hladí) nejedno ego. Ako nás ale učí história, stáť za civilným kódexom ešte neznamená hviezdu na právnickom nebi. Viacerí možno vieme, že za OZ z 1950 stál Knapp; koľkí ale poznáme tvorcov OZ z 1964?

V článku z najpravo.sk ma ale zaujala ešte iná vec. Myslel som, že otázky typu čo s ObZ, rodinným právom či bytmi sú už po x rokoch zodpovedané...

  Denisa Dulaková, 03. 12. 2015 v 10:51 - Ďakujem za názor, pan doktor!

Vážený pán doktor, úprimne Vám ďakujem za názor, v ktorý som dúfala a som rada, že ste ma tým, že ste nabrali odvahu prispieť do diskusie, nesklamali :-) Váš potreh na najprave je prirodzený - teraz ideme riešiť, čo s rodinným právom či obchodným zákonníkom? Na druhej strane, vytvorenie novej komisie po tom, ako odovzdala načas hotovú robotu (prvú pracovnú verziu!), sa musí nejako zdôvodniť. Po tom, ako si prečítate zloženie novej komisie a pospájate si súvislosti, sa však odpovede ponúkajú akosi samy..., i keď (tak, ako píšete), od Kocúrkova nemajú ďaleko. Ale koniec-koncov, nech nová komisia ukáže svoj výsledok, úplne najlepšie by bolo, keby bol "nový" (nová komisia - nový výsledok, tak by sa patrilo), takže si naň počkajme :-)

Nemáte oprávnenie pridať názor. Prihláste sa prosím