lexforum.skNačítám ...

 

Posledné komentáre:

Načítám ...

Autori:

Milan Kvasnica (160)
Juraj Gyarfas (111)
Juraj Alexander (49)
Jaroslav Čollák (39)
Tomáš Klinka (26)
Kristián Csach (26)
Martin Maliar (25)
Milan Hlušák (22)
Martin Husovec (13)
Branislav Gvozdiak (12)
Zuzana Hecko (9)
Martin Friedrich (9)
Tomáš Čentík (9)
Michal Novotný (7)
Adam Zlámal (6)
Peter Kotvan (6)
Xénia Petrovičová (6)
Lexforum (5)
Michal Krajčírovič (5)
Robert Goral (5)
Petr Kolman (4)
Maroš Hačko (4)
Monika Dubská (4)
Natália Ľalíková (4)
Ondrej Halama (4)
Pavol Szabo (4)
Josef Kotásek (4)
Radovan Pala (4)
Ján Lazur (4)
Pavol Kolesár (3)
Ivan Bojna (3)
Jakub Jošt (3)
Peter Pethő (3)
Adam Valček (3)
Denisa Dulaková (3)
Josef Šilhán (3)
Ladislav Hrabčák (3)
Richard Macko (2)
Juraj Schmidt (2)
Peter Varga (2)
Andrej Kostroš (2)
Bob Matuška (2)
Roman Kopil (2)
Marián Porvažník (2)
Jozef Kleberc (2)
Marek Maslák (2)
Jiří Remeš (2)
Martin Serfozo (2)
Ludmila Kucharova (2)
Dávid Tluščák (2)
Anton Dulak (2)
Martin Gedra (2)
Gabriel Volšík (2)
Michal Hamar (2)
Zsolt Varga (2)
Lukáš Peško (2)
Juraj Straňák (2)
Maroš Macko (2)
Marcel Jurko (1)
Nina Gaisbacherova (1)
Martin Bránik (1)
Vladislav Pečík (1)
Pavel Lacko (1)
Dušan Marják (1)
jaroslav čollák (1)
Martin Hudec (1)
Tomáš Pavlo (1)
Michaela Stessl (1)
Marcel Ružarovský (1)
Ondrej Jurišta (1)
Petr Kavan (1)
Viliam Vaňko (1)
Natalia Janikova (1)
Pavol Mlej (1)
Ladislav Pollák (1)
Petr Novotný (1)
Matej Kurian (1)
Lucia Berdisová (1)
Tomas Kovac (1)
Paula Demianova (1)
Tomáš Korman (1)
Zuzana Adamova (1)
Martin Estočák (1)
peter straka (1)
Igor Krist (1)
Michal Jediný (1)
Martin Galgoczy (1)
Zuzana Klincová (1)
Lucia Palková (1)
Eduard Pekarovič (1)
Zuzana Kohútová (1)
I. Stiglitz (1)
Zuzana Bukvisova (1)
David Horváth (1)
Gabriel Závodský (1)
Juraj Lukáč (1)
Peter Kubina (1)
Michal Ďubek (1)
Jakub Mandelík (1)
Ján Pirč (1)
David Halenák (1)
lukas.kvokacka (1)
Martin Poloha (1)
Nora Šajbidor (1)
Dušan Rostáš (1)
Emil Vaňko (1)
Miriam Potočná (1)
Bohumil Havel (1)
Roman Prochazka (1)
Bystrik Bugan (1)
Ruslan Peter Gadaevič (1)
Matej Košalko (1)
Martin Svoboda (1)
Peter Janík (1)
Matej Gera (1)
Adam Pauček (1)
Katarína Dudíková (1)
Róbert Černák (1)
Tomáš Demo (1)
Marián Porvažník & Veronika Merjava (1)
Martin Šrámek (1)
Jaroslav Nižňanský (1)
Robert Vrablica (1)
Jana Mitterpachova (1)
lukasmozola (1)
Radoslav Pálka (1)
Ivan Priadka (1)
Ivan Michalov (1)
Ivan Kormaník (1)
Vladimir Trojak (1)
Slovenský ochranný zväz autorský (1)
Petr Steiner (1)
Robert Šorl (1)
Vincent Lechman (1)
Tibor Menyhért (1)
Peter K (1)
Peter Marcin (1)
Tomáš Ľalík (1)

Nálepky:

Načítám ...Napísať nový článok


rss feed rss

rss feed rss - názory


O Lexforum.skNačítám ...

Pomôcky pre advokátov:

salvia
Judikatúra
Predpisy
Registre
Výpočty

Nové predpisy:

Načítám ...

Čo je zlé na Správe EISi k fungovaniu kolektívnej správy na Slovensku?

Slovenský ochranný zväz autorský, 22. 09. 2014 v 16:44

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) vníma korektnú diskusiu na tému ochrany kultúrnych produktov a duševného vlastníctva ako užitočnú a potrebnú, okrem iného aj kvôli objasňovaniu spoločenských nedorozumení, ktoré vznikli zo skreslenej, ako aj účelovej a tendenčnej komunikácie o predmete činnosti organizácií kolektívnej správy (OKS).

Musíme, žiaľ, konštatovať, že spôsob verejnej prezentácie Správy o fungovaní organizácií kolektívnej správy na Slovensku[1] (ďalej len „Správa“), ako aj jej obsah spoločenské nedorozumenie a negatívnu konfrontáciu v tejto oblasti len prehlbujú.

Zástupca EISi Matej Gera uvádza: Veríme, že organizácie kolektívnej správy sa na tento dokument nebudú pozerať len ako na kritiku, ale najmä ako na pozvánku k diskusii, ako zlepšiť súčasný systém.

Petícia[2] organizovaná zo strany EISi na podporu tejto 28-stranovej Správy, ako aj výzva typu pošlite tento email aspoň piatim Vašim známym však vo vzťahu k deklarovanej snahe o diskusiu vzbudzujú oprávnené pochybnosti. Považujeme zo strany autorov Správy za problematické, ak nie aj nezodpovedné, spúšťať petíciu na podporu Správy k takej zložitej a komplexnej odbornej téme, akou sú otázky ochrany duševného vlastníctva a kolektívnej správy autorských práv. Obávame sa, že výsledkom hromadného zaťahovania verejnosti do špecifických otázok obsiahnutých v texte Správy nebude korektná diskusia, ale démonizácia a ďalšie škandalizovanie organizácií kolektívnej správy.

EISi šíri zovšeobecňujúce a nepodložené tvrdenia: Súčasná kolektívna správ autorov je maximálne netransparentná (...) OKS si pri výbere peňazí v mnohých prípadoch protiprávne osvojujú pozíciu orgánu verejnej moci a neraz sa neštítia aj zastrašovania úkonmi, na ktoré nie sú oprávnené. Kontrola nad týmito organizáciami je zároveň nedostatočná. Tieto tvrdenia zavádzajú a traumatizujú verejnosť, poškodzujú dobré meno OKS a neoprávnene spochybňujú ich legitimitu.

Pripomíname, že OKS na území Slovenskej republiky realizujú medzinárodné štandardy ochrany duševného vlastníctva, autorských práv, ktoré sú transponované do zákonodarstva Slovenskej republiky. Konajú tak na základe oprávnenia vydaného Ministerstvom kultúry SR (ďalej len „MK SR“). Predstavitelia MK SR aktívne spolupracujú s OKS a monitorujú ich činnosť. Autormi (interpretmi) založené organizácie kolektívnej správy prakticky vo všetkých krajinách sveta v ich mene realizujú výbery autorských odmien a zároveň pre nich vykonávajú administratívny, ekonomický a právny servis v zmysle ustanovenia § 81, ods. 1 autorského zákona, ktoré ustanovuje, že OKS je povinná realizovať svoju činnosť riadne, s náležitou odbornou starostlivosťou a v rozsahu udeleného oprávnenia.

EISi tvrdí, že sa pomocou Správy usiluje zlepšiť stav kultúry na Slovensku. Prostredníctvom nepresných, skreslených informácií, často vytrhávaných z kontextu, však môže dôjsť k neželanému efektu v podobe negatívnej reakcie verejnosti voči ochrane umeleckej tvorby, čo v konečnom dôsledku môže mať nepriaznivý vplyv práve na pozíciu kultúry na Slovensku.

Témy ako Precizovanie rozšírenej kolektívnej správy, Náročnosť vylúčenia rozšírenej kolektívnej správy a pod. by mali byť najskôr súčasťou odborných seminárov a konzultácií s konkrétnymi dotknutými subjektmi. Autori správy tvrdia, že EISi zbieralo viac ako dva roky od autorov, vedcov a používateľov ich skúsenosti s OKS, nikdy však predmetnú problematiku nediskutovali s OKS, o ktoré sa v správe opierajú a nekorektným spôsobom ich podrobujú kritike. Správa je teda postavená na prístupe „o nás bez nás“. Tvrdenie M. Geru, že projekt poslúžil ako nenahraditeľný zdroj poznatkov priamo od verejnosti, čo ju trápi vo vzťahu ku kolektívnej správe, čo sa jej nepáči a s čím nesúhlasí, pôsobí v zmysle predtým uvedeného nedôveryhodne, účelovo a tendenčne.

Kompletnú reakciu SOZA na Správu o fungovaní kolektívnej správy na Slovensku si môžete prečítať tu: http://soza.sk/index.php?id=588


[1] Správa o fungovaní organizácií kolektívnej správy na Slovensku: 12 návrhov na reformu http://eisionline.org/index.php/projekty-m/dusevne-vlastnictvo-m/kokso/79-sprava-kokso

[2] Petícia na podporu Správy http://bit.ly/kokso


Názory k článku Čo je zlé na Správe EISi k fungovaniu kolektívnej správy na Slovensku?:


  Juraj Gyarfas, 23. 09. 2014 v 09:43 - privítanie

Prispievateľa - právnickú osobu sme tu ešte myslím nemali. Ale vždy je niečo "tenkrát poprvé" a nijako to neznižuje srdečnosť privítania. K substancii diskusie sa neviem kvalifikovane vyjadriť, ale budem ju so záujmom sledovať a budem sa tešiť, ak bude vecná a ak bude čiastočne prebiehať aj na tomto fóre.

  Martin Husovec, 23. 09. 2014 v 11:17 - Reakcia EISi

Dňa 22.9.2014 vydal Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) svoje verejné stanovisko k “Správe EISi o fungovaní kolektívnej správy na Slovensku”. Tvrdí v ňom, že správa EISi “traumatizuje spoločnosť”, “poškodzuje dobré meno SOZA” a “zaťahuje spoločnosť do špecifických otázok” práva duševného vlastníctva a kolektívnej správy autorskýh práv.

S poľutovaním musíme konštatovať, že SOZA nezačína vzájomný dialóg práve najkonštruktívnejšie, keď EISi napriek opakovanej podpore kolektívnej správy práv nepochopiteľne obviňuje zo “snah[y] o rozbitie systému kolektívnej správy práv”. Je priam dych vyrážajúce ako SOZA dokáže autorov správy na jednej strane označiť za nekompetentných (odtrhnutých od praxe), aby im v zápätí dala za pravdu v identifikácií niektorých praktických problémov uvedených v tej istej správe. EISi nemá záujem víriť emócie a znižovať sa k nafúknutým floskulám bez argumentačnej hodnoty. Má záujem o vecnú debatu. A preto reaguje v tejto súvislosti len na vecné argumenty.

Celá reakcia EISi
Tlačová správa

Nemáte oprávnenie pridať názor. Prihláste sa prosím