lexforum.sk



Načítám ...

 

Posledné komentáre:

Načítám ...

Autori:

Milan Kvasnica (163)
Juraj Gyarfas (119)
Juraj Alexander (49)
Jaroslav Čollák (45)
Tomáš Klinka (27)
Kristián Csach (26)
Martin Maliar (25)
Milan Hlušák (23)
Martin Husovec (13)
Branislav Gvozdiak (12)
Martin Friedrich (12)
Michal Krajčírovič (9)
Tomáš Čentík (9)
Zuzana Hecko (9)
Ondrej Halama (7)
Michal Novotný (7)
Ľuboslav Sisák (7)
Xénia Petrovičová (6)
Peter Kotvan (6)
Adam Zlámal (6)
Lexforum (5)
Robert Goral (5)
Josef Kotásek (4)
Radovan Pala (4)
Pavol Szabo (4)
Monika Dubská (4)
Ján Lazur (4)
Petr Kolman (4)
Ivan Bojna (4)
Natália Ľalíková (4)
Maroš Hačko (4)
Jakub Jošt (3)
Adam Valček (3)
Pavol Kolesár (3)
Denisa Dulaková (3)
Josef Šilhán (3)
Ladislav Hrabčák (3)
Marián Porvažník (3)
Peter Pethő (3)
Ludmila Kucharova (2)
Zsolt Varga (2)
Adam Glasnák (2)
Martin Gedra (2)
Jiří Remeš (2)
Peter Zeleňák (2)
Ladislav Pollák (2)
Maroš Macko (2)
Lukáš Peško (2)
Richard Macko (2)
Martin Serfozo (2)
Gabriel Volšík (2)
Dávid Tluščák (2)
Tomáš Plško (2)
Juraj Schmidt (2)
Roman Kopil (2)
Jozef Kleberc (2)
Anton Dulak (2)
Marek Maslák (2)
Juraj Straňák (2)
Michal Hamar (2)
Andrej Kostroš (2)
Peter Varga (2)
Bob Matuška (2)
Robert Šorl (1)
Tomáš Korman (1)
Pavol Chrenko (1)
Lucia Berdisová (1)
Jaroslav Nižňanský (1)
Michal Jediný (1)
Tomáš Demo (1)
Miriam Potočná (1)
Dušan Marják (1)
Vincent Lechman (1)
Katarína Dudíková (1)
Tomáš Pavlo (1)
Slovenský ochranný zväz autorský (1)
Petr Kavan (1)
Zuzana Adamova (1)
Róbert Černák (1)
Vladimir Trojak (1)
Martin Poloha (1)
Mikuláš Lévai (1)
Andrej Majerník (1)
Tomáš Ľalík (1)
Michaela Vadkerti (1)
Lucia Palková (1)
Martin Estočák (1)
Eduard Pekarovič (1)
Ivan Priadka (1)
Pavel Lacko (1)
Marián Porvažník & Veronika Merjava (1)
lukas.kvokacka (1)
Michal Ďubek (1)
Patrik Patáč (1)
Peter Marcin (1)
Marcel Ružarovský (1)
Roman Prochazka (1)
Ivan Kormaník (1)
Martin Hudec (1)
Ján Pirč (1)
Ondrej Jurišta (1)
Peter Kubina (1)
Juraj Lukáč (1)
Bystrik Bugan (1)
Emil Vaňko (1)
Dušan Rostáš (1)
Vladislav Pečík (1)
Matej Košalko (1)
Rastislav Skovajsa (1)
Nina Gaisbacherova (1)
Viliam Vaňko (1)
Jakub Stupka (1)
Martin Bránik (1)
lukasmozola (1)
Petr Novotný (1)
David Horváth (1)
David Halenák (1)
jaroslav čollák (1)
Martin Galgoczy (1)
Zuzana Bukvisova (1)
Radoslav Pálka (1)
Tibor Menyhért (1)
Michaela Stessl (1)
Jakub Mandelík (1)
Martin Šrámek (1)
Matej Gera (1)
Jana Mitterpachova (1)
Petr Steiner (1)
Tomas Kovac (1)
Marcel Jurko (1)
Nora Šajbidor (1)
Peter K (1)
I. Stiglitz (1)
Ruslan Peter Gadaevič (1)
Natalia Janikova (1)
Paula Demianova (1)
Pavol Mlej (1)
Patrik Pupík (1)
Bohumil Havel (1)
Robert Vrablica (1)
Dávid Kozák (1)
Zuzana Kohútová (1)
Zuzana Klincová (1)
Gabriel Závodský (1)
Adam Pauček (1)
peter straka (1)
Ján Štiavnický (1)
Ivan Michalov (1)
Peter Janík (1)
Tomas Pavelka (1)
Matej Kurian (1)
Martin Svoboda (1)
Igor Krist (1)

Nálepky:

Načítám ...



Napísať nový článok


rss feed rss

rss feed rss - názory


O Lexforum.sk



Načítám ...

Pomôcky pre advokátov:

salvia
Judikatúra
Predpisy
Registre
Výpočty

Nové predpisy:

Načítám ...

Prekážka litispendencie v správnom konaní na Slovensku. Existuje vôbec?

Maroš Hačko, 17. 05. 2015 v 19:17

V poslednej dobe narážam na problém so zastavením (resp. riešením situácie) správneho konania v prípade, ak nastane prekážka litispendencie. V praxi ide o prípad, keď správny orgán rozhodne (väčšinou pre účastníka negatívne), ten sa odvolá a medzi tým ako rozhodne vyšší orgán (napríklad súd), teda ešte pred nadobudnutím právoplatnosti, si ten istý účastník podá návrh v totožnej veci.

Česky správny poriadok má v tom jasno, keď jedným z dôvodov na zastavenie je práve prekážka začatej veci z dôvodu zakotvenia zásady ne bis in idem. Slovensky správny poriadok spomínanú zásadu nezakotvuje, preto neexistuje dôvod zastavenia správneho konania pri prekážke litispendencie. Ešte donedávna som si myslel, že sa to bude dať, keď sa opriem o nejakú zásadu správneho konania (najlepšie ne bis in idem resp. podobnú) a dôvod zastavenia subsumujem pod § 30 ods. 1 písm. f) správneho poriadku, ale vzhľadom na absenciu zásady ne bis in idem resp. jej podobnej v našom správnom poriadku, som momentálne viac ako skeptický :) Nejaké nápady ako odôvodniť a o čo oprieť prípadne rozhodnutie o zastavení konania v prípade prekážky litispendencie? Nechcem trošku veľa, ak vôbec uvažujem o takomto rozhodnutí? :)

Myslím si, že ide o problematickú situáciu, ktorá môže správnym orgánom spôsobiť, že ostanú v začarovanom kruhu, až do času, kým nebudú mať právoplatné rozhodnutie vyššieho orgánu, a teda nebudú môcť zastaviť správne konanie na základe res iducata.



Názory k článku Prekážka litispendencie v správnom konaní na Slovensku. Existuje vôbec?:


  Juraj Gyarfas, 18. 05. 2015 v 15:42 - hmmm ...

... zaujímavá otázka. Rozumiem správne, že ide napr. o situáciu, keď bola žiadosť o vydanie stavebka na prvom stupni zamietnutá, prebieha odvolacie konanie a navrhovateľ zároveň požiada o nové identické stavebko?

Ak hľadáme výslovné zákonné riešenie, nešlo by to cez § 30 ods. 1 písm. f) (vo veci koná iný správny orgán)? Alebo alternatívne prerušiť konanie podľa § 29 (prebieha konanie o predbežnej otázke) a potom po právoplatnom skončení odvolacieho konania to už zastaviť podľa § 30?

  Ondrej Halama, 22. 05. 2015 v 09:27 - ...

- analogický by sa dalo použiť to § 30 ods. 1 f)
- predbežná otázka to podľa mňa nie je, lebo to je rozhodovanie v rovnakej veci, nie o čiastkovom probléme, ktorý je potrebne vyriešiť na rozhodnutie vo veci
- dá sa to riešiť aj tak, že nový návrh čo príde od účastníka jednoducho založím do pôvodného spisu (podania v tej istej veci patria predsa do jedného spisu), prípadne podanie pošlem na nadriadený orgán, ktorému sa vec postúpila... To, že účastník podá nový návrh a pridelí sa mu nové číslo konania ešte neznamená, že sa aj z právneho hľadiska začalo nejaké nové konanie. Jednoducho to posúdim ako ďalšie podanie v pôvodnom konaní.

  Maroš Hačko, 01. 06. 2015 v 11:24 - @ondrej halama @juraj gyarfas

Myslím si, že ustanovenie § 30 ods. 1 písm. f) správneho poriadku jasné hovorí o „inom“ príslušnom orgáne, teda analogicky asi ťažko (ale to je len môj názor). Na podporu tohto môjho záveru - v žiadnom komentári som nenašiel názor, ktorý by analógiu pripúšťal :)
Stotožňujem sa s názorom Ondreja. To, že si človek podá novú žiadosť, ešte neznamená, že ide skutočne o novú žiadosť aj napriek tomu, že ma pridelenú spisovú značku (to je len formalita). Aj keď pre niektoré správne orgány môže nastať problém pri posúdení, či ide o „tú istú vec“, resp. či nejde o „novú vec“. Na to si treba dať pozor. Predbežná otázka to podľa mňa nemôže byť. Nešlo by totižto o otázku, od ktorej posúdenia závisí rozhodnutie vo veci samej (z právneho hľadiska). Teda nebola by zachovaná samotná podstata predbežnej otázky.

Nemáte oprávnenie pridať názor. Prihláste sa prosím